Strona główna
Używane dźwigi - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

03.07.2024

Używane dźwigi - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Używane dźwigi - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dźwigi to niezbędne maszyny w wielu branżach, takich jak budownictwo czy transport. Jednak ich zakup może być kosztowny, dlatego coraz więcej osób decyduje się na używane modele. W przypadku dźwigów można znaleźć wiele ofert sprzedaży i wynajmu. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego dźwigu, aby uniknąć problemów w przyszłości.

 

Stan techniczny dźwigu

Przed zakupem używanego dźwigu warto dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Należy zwrócić uwagę na elementy takie jak silnik, układ hydrauliczny, hamulce czy opony. Ważne jest również sprawdzenie stanu kabiny operatora oraz ewentualnych uszkodzeń lakierniczych czy korozji. Warto również sprawdzić, czy dźwig posiada aktualne badania techniczne oraz certyfikaty bezpieczeństwa. Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy technicznej, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który dokładnie oceni stan maszyny.

 

Historia serwisowa i przebieg

Kolejną ważną kwestią przy zakupie używanego dźwigu jest jego historia serwisowa oraz przebieg. Sprawdzenie tych informacji pozwoli nam ocenić, jak intensywnie dźwig był eksploatowany oraz czy był regularnie serwisowany. Warto zwrócić uwagę na ewentualne naprawy powypadkowe, które mogą wpłynąć na trwałość i bezpieczeństwo maszyny. Dobrym źródłem informacji może być książka serwisowa, w której zapisane są wszystkie przeglądy i naprawy.

 

Rodzaj dźwigu i jego zastosowanie

Przed zakupem używanego dźwigu w Krakowie lub innym mieście warto również zastanowić się, jaki rodzaj maszyny będzie nam potrzebny. Na rynku dostępne są różne modele, takie jak dźwigi halowe, dźwigi wieżowe samojezdne czy ładowarki teleskopowe. Wybór odpowiedniego rodzaju dźwigu zależy od naszych potrzeb oraz branży, w której działamy. Warto również sprawdzić, czy maszyna posiada odpowiednie funkcje i osprzęt, które będą niezbędne do realizacji naszych zadań.

 

Cena i gwarancja

Ostatnią, ale równie ważną kwestią przy zakupie używanego dźwigu jest jego cena oraz ewentualna gwarancja. Warto porównać różne oferty na rynku, aby mieć pewność, że płacimy uczciwą cenę za maszynę. Należy jednak pamiętać, że najtańsza oferta nie zawsze oznacza najlepszy wybór - warto zainwestować w dźwig o dobrym stanie technicznym, nawet jeśli będzie to wiązało się z nieco wyższym kosztem. W przypadku używanych maszyn warto również sprawdzić, czy sprzedawca oferuje jakąś formę gwarancji, która może nas uchronić przed ewentualnymi problemami po zakupie.